Diyabet, pankreasta kan glikoz seviyesini düzenleyen insülin hormonunun yeterli üretilememesi veya üretilen insülinin dokularda etkin kullanılamaması sonucu kan glikoz seviyesinin yükselmesine bağlı gelişen kronik bir hastalıktır.

Sağlıklı kişilerde açlık kan şekeri 70-100 mg\dL arasındadır. Açlık kan şekerinin 100-125 mg\dL arasında olması prediyabet, 126 mg\dL ve üzerinde olması, tokluk kan şekerinin ise 200 mg\dL üzerinde olması diyabet olarak tanımlanmaktadır.

Tip 2 diyabet genellikle 30 yaş ve üzerinde asemptomatik olarak yavaş ilerleyen, obezite, yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşama bağlı olarak meydana gelir. Yüksek kan glikoz seviyesi (hiperglisemi) kontrol edilmediği durumlarda ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Kalp damar hastalıkları ile erken ölüm, beyin damar birikimleri ile felç, böbrek süzgeç ve göz damar hasarları ile organ fonksiyon kayıpları, sürekli yorgunluk, huzursuzluk ve asabi durum, erkeklerde sertleşme bozukluğu gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.

Tip 2 Diyabet tedavi edilebilir bir hastalıktır. En önemli tedavi planlaması yaşam tarzı değişikliğidir. Tüm risk faktörlerinin ve hastalığın önlenmesi ve tedavisi için doğru beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeyine ek olarak geleneksel tıp uygulamaları ile ( ozon, akupunktur ) ömür boyu ilaç kullanmadan Tip 2 Diyabet hastalığından kurtulabilirsiniz.

diyabet